
Menopauza a SIBO
14 listopada 2024
SIBO ( czyli przerost bakteryjny jelita cienkiego) – to stan, w którym dochodzi do nadmiernego wzrostu bakterii w jelicie cienkim. Jelito cienkie jest częścią układu pokarmowego, która łączy żołądek z jelitem grubym. Jego zadaniem jest wchłanianie produktów trawienia pokarmu. Normalnie, bakterie zamieszkują głównie jelito grube, gdzie pełnią kluczowe funkcje w trawieniu i metabolizmie. W przypadku SIBO, bakterie zaczynają kolonizować jelito cienkie, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak wzdęcia brzucha, biegunki, zaparcia, uczucie pełności, a nawet niedobory pokarmowe.
Osoby zmagające się z SIBO najczęściej posiadają niski poziom witamin rozpuszczalnych w tłuszczach — A, D, E, a także żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12. W związku z tym, wzbogacenie menu w produkty będące ich źródłem to podstawa.
Jelita odgrywają kluczową rolę w trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych. Równowaga mikrobioty jelitowej jest kluczowa dla zdrowia układu pokarmowego. Zaburzenia tej równowagi, takie jak SIBO mogą prowadzić do różnych problemów, w tym stanów zapalnych i zaburzeń trawienia.
Jeśli dodatkowo kobieta wchodzi w okres przed menopauzalny lub jest w okresie menopauzy dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego mogą się nasilić. Zachwiana gospodarka hormonalna może wpływać na pracę jelit i powodować problemy pokarmowe. Z kolei te ostatnie mogą stać się przyczyną zaburzeń endokrynologicznych. Nieprawidłowości w jednym z nich mogą mieć konsekwencje w pracy drugiego.
Menopauza to okres w życiu kobiety (średnio rozpoczyna się w wieku 51-53 lat, jednak coraz więcej kobiet doświadcza jej przedwcześnie, już między 35 a 40 rokiem życia), w którym następuje drastyczny spadek poziomu hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu).
- Estrogeny mają działanie ochronne na śluzówkę jelit i wpływają na motorykę, a także na mikroflorę jelitową.
- Spadek poziomu estrogenów w menopauzie może doprowadzić do zaburzeń perystaltyki jelit, co będzie sprzyjać zastojowi treści pokarmowej i może doprowadzić do SIBO.
- Estrogeny pomagają również w utrzymaniu zdrowej równowagi mikroflory jelitowej. Ich niedobór może sprzyjać dysbiozie czyli zaburzeniu równowagi mikrobiologicznej, co jest jednym z czynników ryzyka rozwoju SIBO.
- Z kolei odpowiedni poziom progesteronu reguluje matabolizm i ułatwia wzrost dobrej flory bakteryjnej.
Jak widać, stan jelit wpływa na zdrowie całego organizmu oraz na układ hormonalny. Jelita oddziałują bowiem na większość procesów zachodzących w organizmie. Dlatego tak istotna jest ich dobra kondycja. Trzeba pamiętać, że wspierając mikrobiotę można nieco uspokoić hormony. Zła praca jelit może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, sprzyjać endometriozie czy nawet niepłodności a także przyspieszyć okres menopauzy.
Zarówno SIBO, jak i zmiany hormonalne w okresie menopauzy mogą przyczynić się do przybierania na wadze. Trzeba pamiętać, iż podstawą prawidłowego funkcjonowania całego organizmu jest dobrze zbilansowana dieta, bogata w witaminy i składniki odżywcze ( w tym dobre tłuszcze). Kobiety jednak w tym okresie mają dużą tendencję do diet niskotłuszczowych i wprowadzania restrykcji kalorycznych. Takie postępowanie nie tylko nie będzie pomocne w utrzymaniu zdrowej mikrobioty, ale może zachwiać równowagą całego organizmu, co objawi się jeszcze większą huśtawką hormonalną.
Wzdęcia (niekoniecznie te pochodzące od SIBO) w okresie menopauzy są związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Niekiedy mogą one występować nawet do czterech lat przed jej rozpoczęciem.
Okres okołomenopauzalny oraz sama menopauza to czas, w którym mogą ujawniać się zróżnicowane dolegliwości zdrowotne stanowiące konsekwencje zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Mogą pojawiać się nowe lub nawarstwiać się już te istniejące. Obserwuje się istotny wzrost zaburzeń metabolicznych, a wraz z nimi podniesienie ryzyka wystąpienia zaburzeń w obrębie układu krążenia, insulinooporność, cukrzycę typu II. Menopauza wpływa także na psychikę kobiety. Wahania nastrojów, drażliwość, niska samoocena, nerwice, przygnębienie, problemy z koncentracją i pamięcią są jednymi z częstszych dolegliwości, z jakimi muszą się zmagać kobiety.
Ogólne osłabienie oraz spadek wydolności fizycznej, prowadzi do zmniejszenia codziennej aktywności. Niedobór hormonów płciowych determinuje także rozkład tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha (tzw. oponka na brzuchu) , co sprzyja, iż kobiety w tym okresie zwiększają masę ciała. Gromadzeniu się tkanki tłuszczowej sprzyja także niezdrowa dieta, z dużą zawartością cukru i soli. Jeśli dodatkowo kobieta ma już stwierdzone SIBO to zrzucenie zbędnej tkanki tłuszczowej staje się wręcz niemożliwe. Jeśli do tego dojdą jeszcze zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak duże wzdęcia, bóle brzucha, mimowolne oddawanie gazów, skurcze jelit, uczucie pełności i przelewania może to obniżyć znacząco komfort życia takiej osoby oraz mieć wpływ na psychiczny wymiar zdrowia dojrzałej kobiety.
Uważam, że w całym okresie menopauzy jak i leczenia SIBO bardzo pomocne może okazać się wsparcie najbliższych. Świadomość dolegliwości, które dotyczą większości kobiet, a przy tym wsparcie emocjonalne mogą zdziałać naprawdę wiele.
Czy tego chcemy czy nie, menopauza to naturalny etap życia każdej z nas. To czas kiedy hormony potrafią przejąć kontrolę nad naszą codziennością. Czasem zaczyna się niewinnie: wahania nastrojów, kłopoty ze snem, wiecznie wzdęty brzuch, pojawiająca się oporna oponka na brzuchu. Potem zaczynają się wybuchy gorąca itd.
Oczywiście menopauza nie musi oznaczać obniżenia jakości życia. Wiele kobiet wręcz przeciwnie, dopiero w tym okresie odkrywa swoje prawdziwe potrzeby, spełnia marzenia i buduje na nowo swoje życie. Świadome podejście do zdrowia i swoich potrzeb może znacznie poprawić samopoczucie i komfort życia w tym okresie. Niezależnie na jakim etapie jesteś – czas na wdrożenie rozwiązań, które niosą wsparcie. Warto myśleć holistycznie i zacząć od naturalnych sposobów.
Ja mając lat 49 nie weszłam jeszcze w okres menopauzy ale świadomość tego zjawiska powoduje, iż staram się przygotować do tego okresu jak najlepiej. U mnie jednostkami współistniejącymi jest SIBO i hipoglikemia reaktywna. Dokuczają mi ogromne wzdęcia, osłabienie organizmu, zaparcia, bóle brzucha, senność, drażliwość oraz pomimo dbania o jakość pożywienia, liczne niedobory pokarmowe.
Chcąc działać holistycznie zaczęłam uczęszczać na różne masaże. Jednym z nich była Hormonalna terapia manualna – autorska metoda Joanny Popiół – ekspertki od menopauzy i holistycznego dbania o siebie (IG: holistycznapracowniaurody). Poprzez specjalnie opracowaną metodę technik masażu Asia redukowała u mnie wiele objawów okołomenopauzalnych jak również silne wzdęcia i obrzęki ciała. Po każdym masażu czułam się lekko, mijały zaparcia.
Asia stawia bardzo na holistyczne podejście do całego organizmu. Jest zwolennikiem oczyszczania i odtruwania organizmu z toksyn. Uważa, że jelita i układ limfatyczny są ze sobą ściśle powiązane. Obecność dużej ilości trucizn, złogów i innego rozkładu produktów w jelitach może powodować wolny przepływ limfy ponieważ jelita oddają limfie część znajdujących się w nich odpadów.
Zatem warto do dbania o swój organizm wprowadzić również wiscelarne masaże połączone z drenażem limfatycznym, masować się i szczotkować ciało. Za namową Joanny zapisałam się więc na drenaż limfatyczny, poszłam również do osteopaty. Wprowadziłam również dedykowane mojej florze bakteryjnej probiotyki, co znacznie poprawiło funkcje odtruwające. Zaczęłam pić bardzo duże ilości wody (głównie Muszynianki), wprowadziłam ziółka (pokrzywę, melisę lipę), kompoty mocy (korzystałam z przepisów Agnieszki Cegielskiej).
Dla układu limfatycznego niezbędny jest ruch. I nie chodzi tutaj o zajeżdżanie się na siłowni tylko o rower, spacery, orbitreki. Zrezygnowałam więc z ulubionych zajęć crossowych (na których wylewałam tzw. 7 poty) a postawiłam na ćwiczenia bardziej statyczne na siłowni 2 razy w tygodniu, aby wzmocnić mięśnie. Do tego dołożyłam codziennie rower jako formę dojazdu do pracy. Wieczorami do swojej codziennej pielęgnacji wprowadziłam oklepywanie ciała. To wszystko spowodowało, że opuchlizna z ciała pomału zaczęła schodzić.
W międzyczasie zbadałam poziom podstawowych pierwiastków np. sód, potas (gdyż często to właśnie potas mocno spada w okresie okołomenopauzalnym) – a to może prowadzić do osłabienia organizmu ale i również do problemów limfatycznych.
Zadbałam również o dobrą suplementację a szczególnie o jej podstawy czyli:
- Kwasy tłuszczowe omega-3
- Suplementacja witaminami B, D, C, E oraz mikroelementami (magnez, cynk, selen)
- Fitoterapia (np. szałwia, żeń-szeń)
- Odpowiednio dobrane probiotyki
- Zadbanie o mitochondria
Aby uspokoić nieco swoją psychikę i popracować nad emocjami wprowadziłam również do swojego życia kilka cennych rad, które zaczerpnęłam z internetu:
- już czas odpocząć od spełniania oczekiwań innych. Kobiety w menopauzie muszą działać zgodnie z sobą. Jeśli w naszych umysłach tworzymy równowagę znajdziemy ją również w życiu. Kluczem do pozytywnych zmian jest samoakceptacja.
- celem naszego życia nie jest bycie lubianą przez wszystkich. Właściwi ludzie pokochają cię taką jaka jesteś
- menopauza to taniec z hormonami. Zatem nie tańcz taj jak Ci zagrają, zatańcz w swoim rytmie
- redukuj objawy menopauzalne w sposób naturalny. Więcej się ruszaj, pokochaj się z przyrodą, tańcz i uśmiechaj się na co dzień
- dbaj o swój układ trawienny i wydalniczy – wszystko zaczyna się w brzuchu, zmień dietę i podejście do życia
- stosuj dopasowaną pielęgnację
- dbaj o dobrostan psychiczny – relaksacja, oddech i masaż
- słońce, plaża, taniec dobre jedzenie, radość i luz
Zatem podsumowując menopauza i SIBO mają ze sobą wiele wspólnego, gdyż zarówno jedno, jak i drugie ma istotny wpływ na zdrowie jelit i cały metabolizm. O ile menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, o tyle złe traktowanie swojego ciała w okresie okołomenopauzalnym oraz liczne zmiany hormonalne w tym okresie mogą sprzyjać rozwojowi SIBO, co z kolei może przyczyniać się do zaburzeń trawienia i przybierania na wadze. Odpowiednia profilaktyka i dbałość o zdrowie mogą sprawić, że przejdziemy przez to wszystko nieco łagodniej i będziemy się cieszyć pełnią życia przez długie lata.
Pozostałe artykuły blogowe

