0
Obserwuj mnie:

Seks a SIBO

14 listopada 2024

Wzdęcia, zaparcia, biegunki, bóle w okolicy jamy brzusznej, gazy, osłabienie organizmu, niedobory witaminowe to dolegliwości, które można przypisać do wielu zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Ale są to też główne objawy SIBO.

SIBO to zespół zaburzeń wynikających z braku równowagi bakteryjnej w jelitach, przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, co finalnie prowadzi do wzmożonej fermentacji oraz wzrostu stężenia toksycznych metabolitów. Choć SIBO jest głównie kojarzone z problemami trawiennymi, jak wzdęcia, gazy, uczucie pełności czy przybieranie na wadze, jego wpływ na życie seksualne jest często pomijany. A przecież problemy te mogą znacząco obniżać jakość życia, w tym również satysfakcję z pożycia seksualnego.

Hormony w życiu kobiety ale i nie tylko (u mężczyzn także) odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu, a ich zaburzenia mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym dotyczących życia seksualnego.

Utrzymanie równowagi hormonalnej to jedna z ważniejszych rzeczy. Niestety zaburzenia hormonalne mają wpływ na występowanie SIBO ale też i na odwrót – występowanie SIBO bardzo często powoduje, że gospodarka hormonalna ulega całkowitemu zachwianiu. Za popęd seksualny odpowiadają hormony i to one regulują poziom libido, który zmienia się w rytmie miesięcznym i dobowym.

  • Spadek estrogenu może wpływać na libido, powodując jego obniżenie, a także przyczyniać się do problemów z suchością pochwy, co może powodować dyskomfort a nawet ból podczas stosunku
  • Obniżone estrogeny lub ich brak wpływają na cały organizm kobiety. Dochodzi do zaburzeń w układzie nerwowym i emocjonalnym, wzrasta ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, osteoporozy i nowotworów, osłabia się gospodarka tłuszczowa
  • Spadek poziomu estrogenów może doprowadzić do zaburzeń perystaltyki jelit, co będzie sprzyjać zastojowi treści pokarmowej, rozwojowi dysbiozy (czyli zaburzenia równowagi mikrobiologicznej), co jest jednym z czynników ryzyka rozwoju SIBO.
  • Niestety nadmiar estrogenu również daje takie objawy jak niskie libido, nadmierna wrażliwość piersi, częste wzdęcia brzucha, spuchnięcie ciała, bóle głowy i migreny.

SIBO jest związane z przewlekłym stanem zapalnym, który z kolei może doprowadzić do podwyższonego poziomu kortyzolu – hormonu stresu.

  • Podwyższony poziom kortyzolu może obniżać libido oraz prowadzić do problemów z erekcją u mężczyzn.
  • Wysoki poziom kortyzolu może również wpływać na obniżenie poziomu testosteronu, hormonu kluczowego dla popędu seksualnego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
  • Niedobór testosteronu może powodować problemy z libido, co negatywnie wpływa na życie seksualne.

Jak widać, stan jelit wpływa na zdrowie całego organizmu oraz na układ hormonalny. Jelita oddziałują bowiem na większość procesów zachodzących w organizmie. Dlatego tak istotna jest ich dobra kondycja. Trzeba pamiętać, że wspierając mikrobiotę można nieco uspokoić hormony. Zła praca jelit, może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, sprzyjać endometriozie, PCOS czy nawet niepłodności a także przyspieszyć okres menopauzy.

Oprócz wpływu hormonalnego, objawy SIBO same w sobie mogą też stanowić poważną przeszkodę w czerpaniu satysfakcji z życia seksualnego. Uczucie wzdęcia i nadmierne gazy mogą prowadzić do dyskomfortu fizycznego i psychicznego. Wówczas osoby z SIBO mogą czuć się nieatrakcyjne i skrępowane, co może powodować unikanie intymnych sytuacji. Stale towarzyszące uczucie pełności i napięcia w jamie brzusznej może sprawiać, iż kontakty seksualne stają się nieprzyjemne a wręcz bolesne. Ciągłe opuchnięcia w okolicach brzucha, zatrzymywanie wody w organizmie, problemy z cerą wpływają na to, iż kobieta czuje się nieatrakcyjna. Do tego dochodzą wahania nastrojów, drażliwość, niska samoocena, nerwice, przygnębienie, problemy z koncentracją i pamięcią a to już krótka droga to słabego stanu psychicznego i oddalania się od partnera.

Osoby borykające się z SIBO odczuwają ogólne osłabienie organizmu oraz spadek wydolności fizycznej co prowadzi do zmniejszenia codziennej aktywności. Do tego dochodzi chroniczne zmęczenie, będące też bardzo często głównym objawem SIBO. Dodatkowo osoby te mają bardzo często problem z ciągłym przybieraniem na wadze lub problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, co z kolei może negatywnie wpływać na samoocenę i poczucie atrakcyjności, obniżając tym samym częstotliwość kontaktów intymnych lub brak całkowitej ochoty na seks.

Osoby zmagające się z SIBO bardzo często zmagają się też z licznymi niedoborami pokarmowymi. Najczęściej posiadają niski poziom witamin rozpuszczalnych w tłuszczach — A, D, E, a także żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12. Znam wiele osób, które pomimo spożywania wielu wartościowych posiłków i wprowadzenia do jadłospisu celowanej suplementacji borykają się z wieloma niedoborami. Wypadające włosy, problemy z cerą, trądzik różowaty, ciągłe opuchnięcia ciała czy zatrzymywanie wody to tylko niektóre z tych objawów. A jak wiadomo uroda dla każdej kobiety jest sprawą ważną. Poradzenie sobie z tymi problemami to też jest nie lada wyzwanie i nie wpływa dobrze na ogólną dobrą samoocenę.

Objawy SIBO mogą prowadzić również do problemów natury psychologicznej, które pośrednio wpływają na życie seksualne. Uczucie wstydu, niepewności czy obawy przed przykrymi sytuacjami (np. wystąpienie gazów podczas stosunku) mogą powodować stres i lęk związany z seksem. Z czasem może to prowadzić do spadku libido, unikania zbliżeń, a nawet do rozwoju zaburzeń seksualnych, takich jak anorgazmia czy zaburzenia erekcji. Wśród czynników psychogennych, najczęściej powodujących spadek libido, należy wymienić również złą komunikację w związku, stres, przemęczenie, niedobór snu, zaburzony obraz własnego ciała.

Dlatego uważam, że dla osób borykających się z SIBO bardzo ważne jest wsparcie najbliższych a szczególnie partnera. Świadomość dolegliwości, jakie odczuwa każda z nas, a przy tym wsparcie emocjonalne mogą zdziałać naprawdę wiele.

Osoby borykające się z SIBO podchodzą do wielu spraw bardzo emocjonalnie, stresując się w życiu codziennym, co wynika z upośledzonego systemu nerwowego. Warto zaznaczyć, że stresem dla organizmu jest nie tylko szeroko rozumiany stres jako sytuacje stresowe w życiu codziennym, w pracy lub jakieś konkretne wydarzenie ale również zaburzenia snu i rytmów okołodobowych, stany zapalne organizmu, zaburzenia hormonalne, niedobory pokarmowe czy restrykcyjne diety. Świadome podejście do zdrowia i swoich potrzeb może znacznie poprawić samopoczucie i komfort życia. Niezależnie na jakim etapie leczenia SIBO jesteś – czas na wdrożenie rozwiązań, które niosą wsparcie. Warto myśleć holistycznie i zacząć od naturalnych sposobów rozładowywania stresu. Dla jednych będzie to medytacja, spacer, masaż, czytanie a dla innych seks. Dlatego osoby z SIBO, pomimo różnych dolegliwości nie powinny omijać tej sfery życia.

Podsumowując SIBO to schorzenie, które ma znacznie szerszy wpływ na życie niż tylko problemy trawienne. Zaburzenia hormonalne, fizyczne dolegliwości oraz psychologiczne aspekty związane z SIBO mogą poważnie obniżyć jakość życia seksualnego. Ważne jest, aby osoby cierpiące na SIBO zdawały sobie sprawę z tych możliwych konsekwencji i szukały wsparcia zarówno medycznego, jak i psychologicznego, aby poprawić swoje samopoczucie i cieszyć się pełnią życia intymnego.

Pozostałe artykuły blogowe

KUP EBOOK